Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Simpozion național cu participare internațională la Oradea

Simpozion național cu participare internațională la Oradea

        Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din cadrul Universităţii din Oradea, organizează în perioada 09-10 noiembrie 2017 Simpozinul naţional cu participare intenațională cu tema:  Icoana ortodoxă – Epifanie a transcendentului şi mijloc de purificare într-o lume desacralizată

         Manifestarea întregește șirul conferințelor organizate de facultatea orădeană, încadrându-se în același timp în seria de evenimente organizate cu prilejul proclamării de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe a anului 2017 ca „Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești și Anul comemorativ Justinian Patriarhul și al apără­to­ri­lor Ortodoxiei în timpul co­­mu­nis­mului”, în Patriarhia Ro­mâ­nă.