Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Simpozion național cu participare internațională organizat de Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman”, Oradea, 28-29 mai 2024

Simpozion național cu participare internațională organizat de Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman”, Oradea, 28-29 mai 2024

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Sofronie, Episcopul Oradiei, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din cadrul Universităţii din Oradea, organizează în perioada 28-29 mai 2024, Simpozinul naţional cu participare internațională cu tema: Preocupări pastorale față de sănătatea spirituală și trupească a bolnavilor în Biserica Ortodoxă & Sfinții doctori fără de arginți și lucrarea lor tămăduitoare. Aspecte istorice și perspective actuale.

Evenimentul se înscrie în seria de manifestări științifice dedicate celei de  a XXXIV-a ediții a Săptămânii Științifice a Universității din Oradea și Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor și  Anul comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți, din Patriarhia Română.

Deschiderea oficială a lucrărilor simpozionului va avea loc Marți, 28 mai 2024, ora 09:30, când va fi oficiată slujba de Te Deum în capela Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman”, cu hramul „Sfântul Cuvios Teodor Studitul”, după care, conform programului, invitații se vor îndrepta spre Sala Centrului de Studii Teologice Interdisciplinare (Sala E 212-clărdirea Rectoratului), unde participanții la această manifestare științifică vor prezenta lucrările dedicate evenimentului.

Pr.conf.univ.dr. Vasile-Doru Fer