Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Simpozion naţional dedicat Anului omagial euharistic la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Oradea

Simpozion naţional dedicat Anului omagial euharistic la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Oradea

În cadrul manifestărilor prilejuite de Anul omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii şi al  Sfintei  Împărtăşanii) în Patriarhia Română,  cu  binecuvântarea  Preasfinţitului  Părinte  Sofronie, Episcopul  Oradiei,  Facultatea  de  Teologie  Ortodoxă  „Episcop  Dr.  Vasile  Coman”  din cadrul Universităţii din Oradea, în colaborare cu Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, organizează, în perioada 21-22 octombrie 2014, Simpozionul naţional cu tema „Mărturisire şi Euharistie –lucrări  sfinte  pentru  restaurarea  hristică  a  persoanei  umane”.

În  cadrul  lucrărilor simpozionului,  la  care  vor  participa  cadre  didactice  de  la  mai  multe  facultăţi  de  teologie ortodoxă din cuprinsul Patriarhiei Române, vor fi evocate diverse aspecte legate de Sfânta Taină a Mărturisirii şi Sfânta Taină a Euharistiei, ca şi lucrări sfinte ale mântuirii şi ale zidirii noastre în Hristos. Prin intermediul acestor Sfinte Taine ne facem părtaşi la o viaţă nouă, la comuniunea cu Mântuitorul Iisus Hristos şi cu Biserica, ele oferindu-ne o nouă perspectivă duhovnicească plină de sfinţenie. Totodată, pentru participanţii la lucrările simpozionului acest prilej va fi unul de bucurie şi de comuniune frăţească în iubirea lui Hristos Domnul.