Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Simpozion naţional dedicat Sfântului Ioan Gură de Aur la Oradea

Simpozion naţional dedicat Sfântului Ioan Gură de Aur la Oradea

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” a Universităţii din Oradea,  organizează în perioada 5-6 noiembrie 2015, Simpozionul naţional cu tema „Sfântul Ioan Gură de Aur - modelul păstorului, teologului și filantropului creștin”. Manifestarea întregește șirul conferințelor organizate de facultatea orădeană, încadrându-se în același timp în seria de evenimente organizate cu prilejul proclamării de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a anului 2015 ca „Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi“ şi „Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii“.

În cadrul lucrărilor simpozionului la care vor participa cadre didactice de la mai multe facultăţi de teologie ortodoxă din cuprinsul Patriarhiei Române, vor fi prezentate alocuțiuni care vor surprinde complexa operă teologică a Sfântului Ioan Gură de Aur şi receptarea ei în teologia contemporană.