Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Simpozion naţional dedicat Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena la Oradea

Simpozion naţional dedicat Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena la Oradea

Anul 2013 a fost proclamat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, la propunerea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, drept „Anul omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena”, la împlinirea a 1700 de ani de la Edictul de libertate religioasă de la Mediolan, din anul 313.

Cu acest prilej, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea, organizează, în perioada 23-24 mai 2013, Simpozionul naţional cu tema „Epoca, personalitatea şi contribuţia Împăratului Constantin cel Mare la libertatea şi consolidarea Bisericii creştine”.

Lucrările simpozionului, la care vor participa cadre didactice de la mai multe facultăți de teologie ortodoxă din țară, se vor desfăşura pe mai multe secţiuni: secţiunea istorică, în cadrul căreia se vor prezenta lucrări care vor reliefa urmările Edictului de la Mediolan sau convertirea Sfântului Împărat Constantin cel Mare la creştinism; secţiunea biblică, în cuprinsul căreia se vor prezenta referate care vor evidenţia contribuţia Sfântului Împărat Constantin cel Mare pe tărâm biblico-exegetic, prin dispoziţia dată referitoare la confecţionarea a 50 de codici ai Sfintei Scripturi şi a altor scrieri cu caracter biblic; secţiunea practică, unde vor fi prezentate aspecte privitoare la promovarea valorilor creştine, precum şi promulgarea de legi şi canoane favorabile demnităţii umane.

Tot în cadrul simpozionului va fi prezentată şi o expoziţie de icoane, reprezentându-i pe Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena.