Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Simpozion național la Facultatea de Teololgie Ortodoxă din Oradea

Simpozion național la Facultatea de Teololgie Ortodoxă din Oradea

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din cadrul Universităţii din Oradea, organizează în perioada 10-11 octombrie 2019, Simpozinul naţional cu tema: Patriarhii Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu – teologi cărturari în ogorul Bisericii neamului românesc.

Evenimentul se înscrie în seria de manifestări științifice organizate în Eparhia Oradiei, cu prilejul proclamării de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a anului 2019, ca „An omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și An comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești” în Patriarhia Română.

Deschiderea oficială a lucrărilor simpozionului va avea loc joi, 10 octombrie 2019, ora 9, când va fi oficiată slujba de Te Deum în capela cu hramul Sfântul Teodor Studitul a Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman”, după care, conform programului, invitații se vor îndrepta spre Sala Centrului de Studii Teologice Interdisciplinare, unde participanții vor prezenta lucrările dedicate evenimentului.