Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Situația pelerinilor care au participat organizat la Sfințirea Catedralei Naționale

Situația pelerinilor care au participat organizat la Sfințirea Catedralei Naționale

Cancelaria Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a centralizat situația credincioșilor care au fost prezenți la evenimentul sfințirii Catedralei Naționale, cu precizarea parohiilor din care aceștia au venit și a preoților care au coordonat grupurile de pelerini.

Astfel, numărul pelerinilor care s-au închinat în Altarul Catedralei Naționale, în perioada 25 noiembrie – 2 decembrie 2018 a fost aproximativ 150.000 persoane, conform estimărilor Jandarmeriei Române.

Numărul de credincioși care au fost prezenți, în grupuri organizate, la Sfințirea Catedralei Naționale (25 noiembrie): 47.320 pelerini, iar numărul total de credincioși prezenți în ziua sfințirii: aproximativ 55.000 pelerini.

Numărul total de parohii/unități de cult/instituții de învățământ/alte instituții bisericești din țară și din străinătate, din care au venit pelerinii: 2.251.

Numărul de clerici/persoane care au însoțit grupurile de pelerini și le-au condus către Catedrala Națională: 1.837.

Descarcă situația integrală, pe eparhii, aici.

 

Foto credit: Episcopia Oradiei