Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Slujbe de pomenire pentru Ierarhii Oradiei şi pentru Episcopul Ioan Mihălţan în Eparhia Oradiei

Slujbe de pomenire pentru Ierarhii Oradiei şi pentru Episcopul Ioan Mihălţan în Eparhia Oradiei

Cu prilejul împlinirii a şapte ani de la trecerea la cele veşnice a Episcopului de pie memorie Ioan Mihălţan al Oradiei, 17 martie 2008, la iniţiativa şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei se vor oficia slujbe de pomenire.

Astfel, în ziua de sâmbătă, 21 martie 2015, de pomenirea morţilor, în toate bisericile parohiale şi mănăstireşti din Episcopia Oradiei, la Sfânta Liturghie, în cadrul ecteniei pentru cei adormiţi, vor fi pomeniţi toţi ierarhii care au arhipăstorit de-a lungul vremii în ţinutul Bihorului.

Apoi, în ziua de Duminică, 22 martie 2015, în toate bisericile parohiale şi mănăstireşti din Episcopia Oradiei, la Sfânta Liturghie, în cadrul ecteniei pentru cei adormiţi, va fi pomenit în mod special Episcopul Ioan Mihălţan al Oradiei, iar după Sfânta Liturghie, în funcţie de programul liturgic, deşi sâmbăta este ziua rânduită de pomenire a celor adormiţi, se va oficia slujba Parastasului la şapte ani de la trecerea la cele veşnice a Episcopului Ioan Mihălţan, pentru a fi cât mai mulţi credincioşi prezenţi în biserici la slujba de pomenire.

Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, va săvârşi, Duminică, 22 martie 2015, Sfânta Liturghie, urmată de slujba Parastastului pentru pomenirea Episcopului Ioan Mihălţan, la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului”, Biserica cu Lună din Oradea, sfânt lăcaş unde au fost întronizaţi toţi episcopii Oradiei de la reactivarea Episcopiei Oradiei, în 1920, şi care este şi necropolă episcopală.

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, o delegaţie din partea Episcopiei Oradiei va participa, Duminică, 22 martie 2015, la Ohaba, în Arhiepiscopia Alba-Iuliei, la slujba de pomenire a Episcopului Ioan Mihălţan.

 

Biroul de Presă al Episcopiei Oradiei