Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Slujbe și rugăciuni pentru pace și unitate în Eparhia Oradiei

Slujbe și rugăciuni pentru pace și unitate în Eparhia Oradiei

În aceste zile de durere, dar şi de frământare socială din țara noastră, adresăm tuturor fiilor noștri duhovnicești de la parohiile și așezămintele monahale din Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei un îndemn părintesc de înmulțire a rugăciunii, ce este izvor de lumină şi înțelepciune, de înnoire spirituală şi morală în viaţa Bisericii, dar şi în viaţa societății noastre.

Astfel, la Catedrala Episcopală Învierea Domnului și Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea, precum și în toate bisericile mănăstirești din Eparhia Oradiei se vor oficia, zilnic, începând de astăzi, 6 noiembrie 2015, timp de 40 de zile, înainte de slujba de seară, Acatiste și Paraclise, iar după slujba de seară se vor citi catisme din Psaltire.

 

Biroul de Presă al Episcopiei Oradiei