Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Slujire arhierească și concert de colinde la Catedrala Episcopală din Oradea

Slujire arhierească și concert de colinde la Catedrala Episcopală din Oradea

În Duminica a douăzeci și șaptea după Rusalii, 4 decembrie 2016, Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească, în sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi, în Catedrala Episcopală Învierea Domnului şi Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea, în prezenţa a numeroşi credincioşi din urbea de pe malurile Crişului Repede.

Având binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Teodosie al Tomisului şi a Preasfinţitului Părinte Sofronie al Oradiei, membrii Coralei bărbăteşti ortodoxe „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului au dat răspunsurile liturgice, iar unii dintre aceștia au slujit la Dumnezeiasca Liturghie.

În predica rostită după citirea pericopei evanghelice de la Sfântul Evanghelist Luca, Preasfinţitul Părinte Sofronie a vorbit despre înţelesurile fragmentului scripturistic duminical ce a prezentat tămăduirea femeii gârbove de către Mântuitorul Iisus Hristos:

„Această pericopă evanghelică ni-L descoperă pe Dumnezeu-Fiul înomenit săvârșind binele și vindecând toată boala și neputința din popor, iar în cazul de față vindecând o femeie gârbovită de optsprezece ani, o vindecare pe care o săvârșește în ziua sâmbetei, ziua odihnei ținută cu multă strictețe de poporul israelit, în sensul împlinirii celei de-a patra porunci a Decalogului de cinstire a Zilei Domnului, astfel încât era oprit să se săvârșească vreo lucrare în ziua sâmbetei.”

„Dar și ziua odihnei a fost creată de Dumnezeu, Care l-a creat pe om ca să fie în comuniune cu El, însă omul, călcând porunca, a rupt comuniunea cu Dumnezeu și a fost izgonit din Rai afară. Ajungând în lume, prin păcat a intrat în om boala și moartea. Dumnezeu, însă, nu l-a creat pe om ca să fie bolnav și să moară, ci ca să rămână în comuniune de iubire cu El în veșnicie. De aceea, Creatorul nu putea fi indiferent față de neputințele și păcatele oamenilor și Tatăl Îl trimite pe Fiul în lume să Se facă Om și să ne vindece pe noi oamenii de toată boala și neputința și mai ale de moarte, prin moartea Sa pe Cruce, să ne curățească de păcate, El, Cel fără de păcat, pe noi cei mulți și păcătoși și să ne aducă în dar învierea din morți. Astfel, El vine ca să vindece desăvârșit pe cel creat după chipul Său, pe om.”

La finalul programului liturgic, în cuvântul rostit, Chiriarhul Oradiei a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Teodosie al Tomisului pentru binecuvântarea dată coralei „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului de a fi prezentă, din nou, la Oradea, şi i-a felicitat pe membrii coralei, în frunte cu dirijorul acesteia, pentru faptul că au împodobit Sfânta Liturghie de la noua Catedrală Episcopală din Oradea cu cântarea lor, adresându-le invitaţia de a reveni pe plaiurile bihorene şi cu alte prilejuri binecuvântate.

În după-amiaza zilei, spaţiul liturgic deosebit de generos al catedralei s-a umplut de sute de melomani din întreaga cetate a Oradiei, care au venit să audieze un concert de colinde, şi nu numai, oferit de membrii coralei „Armonia”, adevărate bijuterii muzicale.