Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Slujire istorică la noua Catedrală Episcopală din Oradea

Slujire istorică la noua Catedrală Episcopală din Oradea

Evenimentele liturgice au continuat, Duminică, 20 octombrie 2013, la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea, unde Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu Ierarhi din Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Ardealului: Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ioan al Covasnei şi Harghitei, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, şi Preasfinţitul Părinte Andrei Făgărăşanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, în sobor de ieromonahi, preoţi, ierodiaconi şi diaconi.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul „Sfântul Maxim Mărturisitorul” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea, dirijat de Părintele Conf. Univ. Dr. Mihai Brie.

Pentru Catedrala Episcopală cea nouă din Oradea a fost un moment de aleasă bucurie duhovnicească, fiind pentru întâia oară când Mitropolitul Ardealului şi alţi Ierarhi au liturghisit în noua Catedrală Episcopală din Oradea, a cărei construcţie a început în anul 1995, după ce în anul 2012, la praznicul Învierii Domnului, s-a început slujirea liturgică în spaţiul deosebit de generos al catedralei propriu-zise, ca urmare a finalizării lucrărilor de tencuire, scoatere a schelelor din interiorul sfântului locaş şi montare a uşilor şi a geamurilor bisericii.

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Laurenţiu a rostit un bogat cuvânt de învăţătură în care a subliniat semnificaţiile duhovniceşti ale pericopei evanghelice de la Sfântul Evanghelist Luca, care a relatat vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor de către Mântuitorul Iisus Hristos.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinţitul Părinte Sofronie al Oradiei a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Laurenţiu şi Ierarhilor din Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Ardealului pentru dragostea ce au arătat-o prin participarea la evenimentele aniversare ale învăţământului teologic academic din Oradea, subliniind importanţa istorică a vizitei Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Laurenţiu al Ardealului şi a Ierarhilor din Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Ardealului, în Eparhia Oradiei şi la Catedrala Episcopală cea nouă din Oradea:

„Prin Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, săvârșită în sobor de arhierei, sub protia Înaltpreasfințitului Părinte Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, am mulțumit lui Dumnezeu, prin cea mai nobilă și sfântă mulțumire a noastră, a oamenilor, Sfânta Liturghie, încheind solemn jubileul celor nouăzeci de ani care s-au scurs de când Episcopul providențial, cel dintâi Episcop al reînființatei Episcopii a Oradiei, Roman Ciorogariu, a inaugurat cursurile Academiei Teologice din Oradea, în ziua de 16 octombrie 1923. Prin înființarea Academiei Teologice din Oradea au fost puse bazele învățământului teologic ortodox de grad superior și, totodată, ale învățământului universitar în limba română în Oradea.”

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Laurențiu al Ardealului a adresat un cuvânt de binecuvântare celor prezenți, felicitând pe Chiriarhul Oradiei, dimpreună cu clerul, cinul monahal și dreptmăritorii creștini din Eparhia Oradiei pentru frumoasa aniversare:

„Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru această ocazie minunată și Sfântului Ierarh Andrei Șaguna, ocrotitorul Transilvaniei și al acestei Catedrale Episcopale, pentru faptul că am reușit să împlinim o vizită canonică de dragoste și prețuire în Eparhia Oradiei, la invitația Preasfinției Voastre, cu ocazia împlinirii a nouăzeci de ani de la întemeierea Academiei Teologice din Oradea. Sibiul a fost într-o legătură permanentă cu Oradea, începând cu Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei, și chiar înainte, iar această legătură o vom păstra și noi, astăzi având marea binecuvântare de a sluji, împreună cu Ierarhii din Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Ardealului, în noua Catedrală Episcopală din Oradea, Catedrala cu Soare, visul Episcopilor Oradiei, care are ca al doilea hram pe Sfântul Ierarh Andrei Șaguna.”

Toţi cei prezenți, oficialități centrale, județene și locale, cadre didactice şi studenţi de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea, cadre didactice şi elevi de la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea, și mulțimea mare de credincioşii au avut posibilitatea să se închine la racla în care se află o părticică din moaştele Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, şi o părticică din moaştele Sfântului Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei, cea din urmă fiind dăruită de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Laurenţiu al Ardealului în anul 2012, în Duminica Ortodoxiei, la Catedrala Mitropolitană din Sibiu, pentru Ierarhul Oradiei şi Catedrala Episcopală din Oradea, Sfântul Ierarh Andrei Şaguna fiind proclamat ca al doilea ocrotitor al Catedralei.

În încheierea programului aniversar, Ierarhii prezenţi au vizitat şi Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Oradea, cel mai mare aşezământ monahal de maici din vestul ţării.