Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Solidaritate cu familiile aflate în suferință

Solidaritate cu familiile aflate în suferință

În ziua de 23 ianuarie, de la ora 12, Preasfințitul Părinte Sofronie al Oradiei a luat parte, împreună cu un mare număr de clerici, preoți, ieromonahi și diaconi, monahi și monahii, elevi și cadre didactice de la Liceul Ortodox Episcop Roman Ciorogariu din Oradea, oficialități locale, membri din conducerea Asociației Părinți pentru Ora de Religie, filiala Bihor, doamne din cadrul Asociației Femeilor Ortodoxe Române din Episcopia Oradiei și dreptcredincioși ai Bisericii strămoșești din Bihor, la manifestarea pașnică de solidaritate cu familia Bodnariu și familia Nan din Norvegia și toate celelalte familii aflate în suferință, ai căror copii au fost separați forțat de părinții lor, în urma unor decizii ale autorităților locale norvegiene, organizată în Piața Unirii din Oradea, la care au participat reprezentanți ai tuturor confesiunilor creștine din Oradea și Bihor, de etnii diferite, într-un efort comun de susținere a valorilor creștine tradiționale, pentru a sublinia importanța creșterii și educării copiilor în sânul familiilor lor.