Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Tabără religioasă pe Valea Brătcuței

Tabără religioasă pe Valea Brătcuței

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, parohiile Oradea-Velența I, Haieu, Husasău de Criș, Hidișelul de Sus II și Rontău din Protopopiatul Oradea, au organizat, în perioada 23-26 iulie 2018, o tabără religioasă intitulată „Unirea: Libertate și Unitate”, în Centrul de Agrement pentru Tineret de pe Valea Brătcuței din județul Bihor. Activitatea s-a desfășurat în cadrul manifestărilor dedicate Anului omagial al unității de credință și neam şi Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri, în două serii, respectiv prima serie în zilele de 23 și 24 iulie 2018, iar a doua serie în perioada 25-26 iulie 2018, având un număr de 102 copii participanți, cu vârste cuprinse între 7-19 ani, însoțiți fiind de 8 adulți.

În cadrul activităților organizate, copiii din fiecare serie au avut parte de un program religios, o cateheză dedicată „Centenarului Marii Uniri”, urmată de un concurs pe echipe legat de tema catehezei, un mini-spectacol de cântece și poezii patriotice interpretate de copii, o drumeție pe Valea Brătcuței, activități distractive și sportive, precum și prezentarea unor istorioare cu temă religioasă. La finalul fiecărei serii s-au acordat copiilor, în cadru festiv, diplome de participare. În încheierea taberei, copiii au vizitat Peștera Ungurul Mare din localitatea bihoreană Șuncuiuș.