Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Tablete și dispozitive electronice oferite elevilor din Bihor

Tablete și dispozitive electronice oferite elevilor din Bihor

În contextul provocat de pandemia actuală, Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei vine în întâmpinarea nevoilor educaționale ale elevilor bihoreni, în special a celor din anii terminali, respectiv clasele a VIII-a și a XII-a, prin oferirea de tablete și alte dispozitive electronice, pentru ca aceștia să aibă posibilitatea de a se conecta la lecțiile on-line, continuându-și învățarea și pregătirea pentru examenele de sfârșit de ciclu de învățământ, respectiv Evaluarea Națională și Bacalaureat.

În consultare cu Inspectoratul Școlar Județean Bihor, care a întocmit situația elevilor din județul Bihor care nu dețin niciun tip de dispozitiv electronic pentru conectarea la activitatea didactică on-line, în colaborare cu autoritățile locale, prin grija și suportul material al celor patru protopopiate din Episcopia Oradiei, al preoților de la parohii și al Asociației Filantropia a Episcopiei Oradiei s-a reușit achiziționarea unui număr de 70 de dispozitive electronice, în valoare de 31.090 lei (adică treizeci și unu de mii nouăzeci lei), oferite unui număr de 70 de elevi, dintre care 48 de clasa a VIII-a, 5 de clasa a XII-a și 17 de alte clase (neterminale), aducându-se și prin aceasta un strop de mângâiere și o rază de lumină în viețile unor copii și tineri care au primit șansa accesului la educație în aceste vremuri delicate.

  

 

Biroul de Presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei