Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Taina Sfântului Maslu și rugăciuni pentru bolnavii afectați de incendiul din clubul Colectiv din București la Catedrala Episcopală din Oradea

Taina Sfântului Maslu și rugăciuni pentru bolnavii afectați de incendiul din clubul Colectiv din București la Catedrala Episcopală din Oradea

Urmare a apelului Preafericitului Părinte Patriarh Daniel al României, prin care a chemat la rugăciune intensă în această perioadă de necazuri și frământări din țara noastră, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei a adresat un îndemn părintesc tuturor fiilor și fiicelor Bisericii dreptmăritoare din Episcopia Oradiei, de la parohii și așezăminte monahale, de înmulțire a rugăciunii. Astfel, la Catedrala Episcopală Învierea Domnului și Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea, precum și în toate bisericile mănăstirești din Eparhia Oradiei se oficiază, zilnic, începând din 6 noiembrie 2015, timp de 40 de zile, înainte de slujba de seară, Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos și Paraclisul Maicii Domnului, iar după slujba de seară se citesc catisme din Psaltire, momente de rugăciune la care participă tot mai mulți credincioși, în special tineri.

De asemenea, în bisericile parohiale și mănăstirești din Eparhia Oradiei în aceste zile se înalță rugăciuni speciale, în cadrul Sfintelor Liturghii și a celorlalte sfinte slujbe, pentru însănătoşirea bolnavilor aflați pe patul de suferinţă, în spitale, afectați de incendiul nimicitor ce a avut loc în București, pentru contenirea bolii, ușurarea suferințelor și a tuturor neputințelor, dar și pentru veşnica odihnă a tuturor celor care s-au stins din viață în urma tragediei petrecută în seara zilei de 30 octombrie 2015 în clubul Colectiv din capitala țării, precum şi pentru întărirea sufletească a familiilor acestora.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Sofronie al Oradiei, în ziua de miercuri, 11 noiembrie 2015, la Catedrala Episcopală Învierea Domnului și Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei din Oradea, de la ora 18.30, preacuvioșii și preacucernicii părinți de la catedrală au oficiat Taina Sfântului Maslu pentru toți cei bolnavi, în special pentru cei afectați de incendiul ce a avut loc în clubul Colectiv din București, pentru alinarea suferințelor și însănătoșirea acestora, în prezența a unui mare număr de credincioși.