Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Te Deum în bisericile ortodoxe de Ziua Naţională a României

Te Deum în bisericile ortodoxe de Ziua Naţională a României

De Ziua Naţională a României, duminică, 1 decembrie 2019, după Sfânta Liturghie,în catedralele eparhiale, bisericile parohiale şi mânăstirești din ţarăşi străinătate, precum şiîn paraclisele şcolilor de teologie ortodoxă va fi oficiată slujba de Te Deum pentru eroii neamului românesc, care prin jertfa lor au înfăptuit unitatea naţională a românilor în anul 1918.

La Catedrala Patriarhală, Te Deum-ul va fi oficiat începând cu ora 12.00.

În Bucureşti, la Mormântul Ostaşului Necunoscut din Parcul Carol, o slujbă de pomenire a eroilor români care au luptat pentru apărarea ţării, credinţei, libertăţii, unităţii ş idemnităţii naţionale va fi oficiată de la ora 9.00.

 

 Biroul de Presă al Patriarhiei Române