Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Tinerii teologi orădeni au depus jurământul de credinţă

Tinerii teologi orădeni au depus jurământul de credinţă

Zilele de 3 şi 4 iulie 2013 au fost încărcate de emoţie şi de bucurie pentru absolvenţii promoţiei 2013, la studiile de licenţă şi master, a Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea, deoarece studenţii specializărilor Teologie Pastorală şi Teologie Asistenţă Socială au susţinut proba scrisă la disciplinele fundamentale şi disciplinele de specialitate, aceasta presupunând evaluarea cunoştinţelor dobândite pe parcursul celor patru, respectiv trei ani de studii.

A doua etapă a examenului a constat în susţinerea şi prezentarea lucrărilor de licenţă şi de disertaţie, unde s-au prezentat 51 de studenţi de la specializările Teologie Pastorală şi Teologie Asistenţă Socială, precum şi 38 de absolvenţi ai studiilor universitare de masterat. După prezentarea lucrărilor, toţi absolvenţii declaraţi admişi s-au îndreptat spre paraclisul universitar cu hramul „Sfântul Teodor Studitul”, unde au depus jurământul de credinţă şi de fidelitate faţă de Biserica Ortodoxă.

Preacucernicul Părinte Prof. Univ. Dr. Dumitru Megheşan, decanul facultăţii, în cuvântul adresat absolvenţilor, a precizat faptul că Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” a Universităţii din Oradea s-a înveşmântat în haină de sărbătoare, spre a putea oferi coroana trudei săvârşită în templul duhovnicesc al înţelepciunii dumnezeieşti şi omeneşti, acelor absolvenţi care şi-au dăltuit propriile fiinţe în studiul teologiei ortodoxe, fiind încredinţat, totodată, de faptul că, ajutaţi de entuziasmul tinereţii, curaj şi jertfelnicie, ei vor reuşi să se ridice la înălţimea chemării lor, devenind fideli apărători ai învăţăturii Mântuitorului Iisus Hristos şi ai Bisericii Sale.

Părintele Prof. Radu Rus, Consilier pentru învăţământ şi activităţi cu tineretul al Episcopiei Oradiei, a transmis mesajul de binecuvântare, felicitare şi apreciere pentru efortul depus în decursul anilor de studii al Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, adresat cadrelor didactice şi absolvenţilor.

Festivitatea s-a încheiat cu cuvântul de mulţumire adresat Chiriarhului Oradiei de către Pr. Prof. Univ. Dr. Dumitru Megheşan, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea, şi cu declararea absolvenţilor ca licenţiaţi în teologie, respectiv absolvenţi de studii universitare de masterat cu diplomă de absolvire.