Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Un dar de 8 martie

Un dar de 8 martie

          Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în ziua sâmbătă, 11 martie 2017, un grup de copii îmbrăcați în straie de sărbătoare, împreună cu doi profesori voluntari și sub directa coordonare a Preacucernicului Părinte Protoiereu Gheorghe Nemeș, coordonatorul Centrului cultural-social și filantropic „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” de la Parohia Oradea-Vii, Protopopiatul Oradea, au trecut pragul caselor mai multor familii din parohie, pentru a le oferi mamelor flori, mărțișoare confecționate de copii, poezii, rugăciuni și cântece închinate mamei, cu urarea „La mulți ani”.

          Toate darurile oferite au fost răsplătite copiilor cu lacrimile bucuriei.

       În toate sâmbetele din vremea Postului Mare, preoții parohiei Oradea-Vii vor continua să aducă bucurii, rugăciuni, spovedanii și împărtășanii la domiciliul credincioșilor bolnavi, care nu se pot deplasa la biserică.

          În cadrul proiectelor ce se derulează la Centrul cultural-social  „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, care este filială a Asociației Filantropia a Episcopiei Oradiei, credincioșii și credincioasele cu diferite dezabilități beneficiază, pe lângă masa caldă oferită la domiciliu, de luni si până vineri, și de următoarele servicii:

-         îmbrăcăminte pentru copii, bărbați și femei;

-         cărucioare cu rotile pentru persoanele nedeplasabile sau greu deplasabile;

-         Pampers-uri pentru copii și vârstnici;

-         Medicamente care nu necesită rețetă;

-         Ajutoare în bani pentru operații în țară și străinătate;

-         Consultații gratuite din partea medicilor voluntari;

-         Întâlnire de ziua senectuții (1 octombrie) la centrul social.

 Toate aceste activități filantropice se realizează cu ajutorul bunilor credincioși ai parohiei Oradea-Vii, care în duminici și sărbători oferă din tot sufletul darul și sprijinul pentru cei în neputință.

Dumnezeu să îi binecuvinteze pe toți credincioșii care donează și care beneficiază!

          Post ușor și binecuvântat, cu pace și sănătate!