Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Un nou așezământ monahal se va ridica în Eparhia Oradiei

Un nou așezământ monahal se va ridica în Eparhia Oradiei

Cu harul Preasfintei Treimi, cu ajutorul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, cu rugăciunile și mijlocirile Tuturor Sfinților, prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în Episcopia Oradiei se va ridica un nou așezământ monahal, ocrotit de Maica Domnului.

Piatra fundamentală a bisericii cu hramurile Acoperământul Maicii Domnului, Duminica Tuturor Sfinților și Sfântul Ierarh Martir Antim, Mitropolitul Țării Românești de la noul așezământ monahal ce se va ridica la marginea localității Paleu, din zona metropolitană a Oradiei, a fost sfințită și așezată de Presafințitul Părinte Sofronie în după-amiaza zilei de 9 noiembrie 2018, la prăznuirea Sfântului Ierarh Nectarie din Eghina, împreună cu un sobor de ieromonahi, preoți și diaconi, în prezența unor buni credincioși ai Bisericii dreptmăritoare.

Noul așezământ monahal a fost înființat în ședința de lucru a Permanenței Consiliului Eparhial al Episcopiei Oradiei din data de 30 octombrie 2018, urmând ca, după aprobarea din partea Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Ardealului, acesta să primească statutul de mănăstire de călugări și să se procedeze la numirea unui stareț. Lucrările de construcție ale noului așezământ monahal au fost încredințate Preacuviosului Părinte Arhim. Antim Oprea, consilier administrativ-bisericesc la Centrul Eparhial al Episcopiei Oradiei.

După slujba de sfințire și așezare a pietrei de temelie a noului sfânt lăcaș, Preasfințitul Părinte Sofronie a rostit un cuvânt de binecuvântare în care a subliniat importanța înființării și zidirii unui nou așezământ monahal în pământul binecuvântat al Bihorului:

„Cu ajutorul lui Dumnezeu, astăzi s-a început o lucrare mare și sfântă de ctitorire a unui nou așezământ bisericesc în cuprinsul Sfintei noastre Episcopii. Pentru început am săvârșit slujba de sfințire și așezare a pietrei de temelie pentru noua biserică a unui nou așezământ monahal ce se va ridica în această parte a eparhiei, aproape de frontieră, ce va fi un far călăuzitor pentru toți cei care vor veni aici și vor înălța rugăciunile lor spre cer. Lângă noua biserică vor apărea, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, în timp, și toate celelalte clădiri necesare funcționării unui așezământ mănăstiresc, ce este așezat sub ocrotirea Acoperământului Maicii Domnului.”

„Pentru că biserica de aici se va ridica după modelul bisericii Mănăstirii Tuturor Sfinților din București, unde se află vechea clădire a Sfântului Sinod, mănăstire ctitorită de Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul, strălucit Mitropolit al Țării Românești, am hotărât ca, pe lângă hramul principal al mănăstirii, care devine și hramul principal al bisericii, Acoperământul Maicii Domnului, să primească și cele două hramuri pe care le are biserica mare a Mănstirii Tuturor Sfinților, așa cum era cunoscută în vechime, sau Mănăstirea Antim, cum este cunoscută în zilele noastre, din București, adică Duminica Tuturor Sfinților și Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul, Mitropolitul Țării Românești.”

În încheiere, Preasfinția Sa a chemat binecuvântarea și ajutorul lui Dumnezeu peste ctitorii și binefăcătorii noului așezământ monahal, „care apare ca o necesitate pastoral-misionară în Episcopia Oradiei, cu atât mai mult cu cât în partea aceasta a zonei metropolitane a Oradiei există vechi comunități de altă confesiune, astfel încât era nevoie ca, pe lângă noua biserică ortodoxă de enorie ce se zidește în localitatea Paleu, să apară și acest așezământ monastic dreptmăritor, ce va fi ca o candelă aprinsă a rugăciunii.”