Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Viețuitori ai Mănăstirii Izbuc, în pelerinaj la Așezământul monahal din Comitatul britanic Essex - ctitoria Sfântului Cuvios Sofronie Athonitul

Viețuitori ai Mănăstirii Izbuc, în pelerinaj la Așezământul monahal din Comitatul britanic Essex - ctitoria Sfântului Cuvios Sofronie Athonitul

O delegație de la Sfânta Mănăstire Izbuc din județul Bihor, cel mai vechi așezământ monahal din cuprinsul Eparhiei Oradiei, a făcut o vizită duhovnicească la cea mai veche mănăstire ortodoxă de pe teritoriul Angliei, Mănăstirea „Sfântul Ioan Botezătorul” din Essex, înființată în anul 1959 de noul Cuvios, canonizat de curând, Sfântul Sofronie Athonitul, devenită ulterior Stavropighie patriarhală a Patriarhiei Ecumenice.

În cadrul vizitei, care a avut loc în săptămâna a treia din Postul Păresimilor, la inițiativa, prin purtarea de grijă și arhiereasca binecuvântare ale Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, delegația monahală condusă de starețul de la lavra Izbucului, Părintele Arhimandrit Mihail Tărău, a avut bucuria de a gusta din pacea și liniștea care dăinuie pe pământul englez, datorită sfințeniei vieții Cuviosului Sofronie Saharov, părintele edificator al complexului monastic din Comitatul Essex. Pelerinii români au fost întâmpinați cu căldură duhovnicească și bucurie frățească atât de viețuitorii cu diferite origini ai mănăstirii, dar mai ales de frații români ce se nevoiesc la această chinovie.

Delegației i-a fost prezentată incinta Mănăstirii, Catholiconul ansamblului monahal, închinat Sfântul Siluan Athonitul – mentorul și îndrumătorul spiritual al Sfântului Sofronie, vechiul paraclis închinat Botezătorului și Înaintemergătorului Ioan, ce este locul în care a slujit părintele Sofronie cel mai frecvent, cripta unde odihnește trupul celui care a înființat chinovia, precum și al altor viețuitori care au trecut în veșnicie, capela ridicată deasupra criptei, cu hramul „Învierea Domnului”, trapeza veche și trapeza nouă, dar și noua biserică a lavrei, construită pe locul arătat de părintele duhovnicesc al acestor locuri, după planurile și schițele făcute de cuviosul devenit sfânt.

Pe parcursul vizitei, părinții binevoitori au evidențiat  nevoitorilor de la Izbuc specificul spiritualității creștin-ortodoxe în occidentul pluriconfesional și multireligios, accentuând mai ales unitatea cosmopolită a viețuitorilor din diferite părți ale întregului mapamond, unitate bazată pe prezența rugăciunii neîncetate, a Rugăciunii lui Iisus, rostite fie individual sau chiar colectiv, a isihiei aducătoare de pace lăuntrică ce se răsfrânge și în exterior.

Cu această ocazie, în urma întâlnirii și cu actualul stareț al Mănăstirii de la Essex, Arhimadritul Petru Vryzas, pelerinii bihoreni au lăsat câte o mărturie în Cartea de aur a chinoviei de pe pământul englez, mulțumind tuturor pentru frumoasa și calda primire, dar și pentru aleasa găzduire. În semn de recunoștință, starețul Mănăstirii Izbuc, Arhimadritul Mihail Tărău, a oferit părintelui Petru o copie a Icoanei Făcătoare de minuni a Maicii Domnului, aflată în patrimoniul mănăstirii bihorene. La rândul său, starețul Mănăstirii de la Essex a oferit vizitatorilor și Preasfințitului Sofronie, daruri care au constat în cărți duhovnicești și icoane.

Vizita se încadrează în contextul împlinirii unui an de când cea mai nouă biserică a Mănăstirii Izbuc s-a înveșmântat cu haina sfințeniei, primind ca ocrotitori și pe Sfinții Cuvioși Athoniți Siluan și Sofronie.

ierom. Silvestru Vid