Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Vizita Episcopului Oradiei la Centrul de recuperare „Sfântul Nectarie” al Fundației „Mihai Neșu”

Vizita Episcopului Oradiei la Centrul de recuperare „Sfântul Nectarie” al Fundației „Mihai Neșu”

În ziua de pomenire a Adormirii Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, 25 iulie 2022, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a efectuat o vizită la șantierul Centrului de recuperare pentru copii cu dizabilități neuromotorii „Sfântul Nectarie” din satul Cihei, comuna Sânmartin – amplul și impresionantul proiect social-filantropic coordonat de fostul fotbalist Mihai Neșu prin intermediul fundației caritabile care-i poartă numele.

Vizita Ierarhului Oradiei a debutat cu cercetarea bisericii cu hramurile „Buna Vestire” și „Sfântul Ierarh Ioan de Shanghai și San Francisco” din incinta Centrului de recuperare, a cărei piatră de temelie a fost sfințită și așezată de Preasfinția Sa în urmă cu un an, o lună și o săptămână, la 18 iunie 2021. Actualmente, lăcașul de cult se află deja în stadiul de finalizare a lucrărilor de construcție.

Acesta a și fost gândul cel bun al „îngerului cu ghete de fotbal”, cum este numit cu mult drag de români Mihai Neșu, ca biserica să fie cea dintâi ridicată pe suprafața acestui centru de recuperare, pentru a arăta că acest așezământ filantropic este închinat lui Dumnezeu și Sfinților Săi, spre folosul trupesc și sufletesc al oamenilor.

 Mai bine de două milioane de euro au fost investite în edificarea Centrului de recuperare „Sfântul Nectarie”, estimările indicând faptul că va mai fi nevoie de 1,7 milioane de euro pentru a putea finaliza lucrările și pentru a acoperi diferențele de sume cauzate de scumpirile materialelor de construcție.

Cei care doresc să își exprime dorința de a sprijini într-o manieră concretă construirea Complexului de recuperare pentru copii și tineri „Sfântul Nectarie” din Cihei, o pot face accesând site-ul www.mihainesufoundation.com pentru aflarea mai multor detalii în secția „CUM POT CONTRIBUI” sau, printr-un constant și minim efort, pot dona lunar 2 euro prin trimiterea unui SMS cu textul „CRED” la numărul de telefon 8848.

Arhid. Andi Constantin Bacter