Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Zi de hram la Catedrala Episcopală alături de Corul „Symbol-Jean Lupu” al Patriarhiei Române

Zi de hram la Catedrala Episcopală alături de Corul „Symbol-Jean Lupu” al Patriarhiei Române

În ziua de prăznuire a Sfântului Apostol Andrei Cel Întâi Chemat, Ocrotitorul României, și a Sfântului Ierarh Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei, 30 noiembrie 2022, când Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” și „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea își serbează cel de al doilea hram, Corul de copii și tineret „Symbol-Jean Lupu” al Patriarhiei Române va oferi răspunsurile la Dumnezeiasca Liturghie din ziua de hram, înfrumusețând prin glasurile lor angelice sărbătoarea patronului spiritual al Catedralei și sporind cum nu se putea mai frumos bucuria zilei de prăznuire a încreștinătorului României. 

Prezența acestui minunat cor, cu adevărat o mândrie a Bisericii noastre Ortodoxe Române, s-a făcut posibilă cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei,