Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Zi de mare praznic la noua Catedrală Episcopală din Oradea

Zi de mare praznic la noua Catedrală Episcopală din Oradea

Ziua de prăznuire a Sfântului Apostol Andrei cel Întâichemat, Ocrotitorul României, şi a Sfântului Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei, 30 noiembrie 2012, a reprezentat un moment de aleasă sărbătoare duhovnicească pentru clerul şi credincioşii Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea, dar şi pentru toţi dreptmăritorii creştini orădeni şi bihoreni, fiind sărbătorit, pentru întâia oară, cel de-al doilea hram al noii Catedrale Episcopale din metropola de pe malurile Crişului Repede, Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei, după aşezarea sa ca ocrotitor spiritual al catedralei, în Duminica a doua din Sfântul şi Marele Post din acest an, 11 martie 2012.

Sărbătoarea a început din ajun, joi seara, 29 noiembrie, soborul slujitor al catedralei săvârşind rânduiala Privegherii în paraclisul „Sfinţii Ierarhi Nicolae, Spiridon şi Nectarie” de la demisolul Catedralei Episcopale celei noi.

Sfânta Liturghie din ziua hramului a fost săvârşită de către Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, înconjurat de un sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi, în paraclisul „Sfinţii Ierarhi Nicolae, Spiridon şi Nectarie”. În cadrul slujbei, tânărul teolog Sorin Nistor a fost hirotonit diacon pe seama bisericii cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din parohia Iteu, Protopopiatul Marghita.

În cuvântul de învăţătură rostit, Chiriarhul Oradiei a evidenţiat lucrarea de apostolat săvârşită de Sfântul Apostol Andrei în pământul ţării noastre, răspândind cuvântul Evangheliei Mântuitorului Iisus Hristos şi statornicind credinţa creştină pe aceste meleaguri, precum şi personalitatea şi activitatea Sfântului Ierarh Andrei Şaguna, Mitropolitul Transilvaniei, ierarhul providenţial pentru Biserica Ortodoxă Română din Ardeal:

„Sărbătorindu-i astăzi pe Sfântul Apostol Andrei şi Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei, îi sărbătorim pe toţi cei care au odrăslit ca sfinţi în pământul strămoşesc al patriei noastre.”

„Cei doi Sfinţi Andrei pe care îi prăznuim sunt pentru noi, românii, în special, modele de vieţuire, prin curajul, dârzenia şi dragostea cu care au propovăduit Evanghelia Mântuitorului Iisus Hristos, până la moarte pe crucea în formă de X, în cazul Sfântului Apostol Andrei, sau prin mărturisirea neobosită şi lupta neîncetată în călăuzirea poporului dreptmăritor din spaţiul transilvan, dacă ne referim la Sfântul Ierarh Andrei Şaguna.”

„Aflându-ne în preziua sărbătoririi Zilei Naţionale a României ne bucurăm cu toţii, mulţumindu-I lui Dumnezeu pentru toate darurile pe care le-a revărsat asupra poporului nostru românesc. Prin prăznuirea, astăzi, a Apostolului care a încreştinat neamul românesc şi pomenirea Sfântului Ierarh mărturisitor prin excelenţă din Transilvania, Ziua Naţională a României, ce o vom serba mâine, 1 decembrie, are profunde, puternice şi netrecătoare coordonate spirituale, ce ţin de Ortodoxia neamului nostru. Ziua de 1 Decembrie este nu doar un simbol al unităţii naţionale aici, în România, dar şi un simbol al unităţii spirituale a românilor de pretutindeni.”

Cu acest prilej, Ierarhul a făcut urări de ani mulţi, fericiţi şi binecuvântaţi tuturor celor care poartă numele Andrei sau derivatele acestuia.

La finalul Sfintei Liturghii, toţi credincioşii, veniţi în număr mare, s-au închinat şi au sărutat racla în care se află o părticică din sfintele moaşte ale Sfântului Ierarh Andrei Şaguna, primită în dar de Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, pentru noua Catedrală Episcopală din Oradea, din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, în Duminica Ortodoxiei din acest an.

Dacă la praznicul Învierii Domnului din acest an, hramul principal al noii Catedrale Episcopale din Oradea, a fost inaugurat spaţiul liturgic al catedralei propriu-zise, interiorul fiind tencuit în întregime şi pregătit pentru pictură iar geamurile şi uşile montate, în ziua sărbătoririi celui de-al doilea hram, bucuria Ierarhului, a clerului şi a dreptmăritorilor creştini de la noua Catedrală Episcopală din Oradea a fost împlinită şi sporită prin aceea că, din darul şi cu binecuvântarea lui Dumnezeu şi aleasa purtare de grijă a Preasfinţitului Părinte Sofronie, au fost finalizate lucrările de placare cu marmură roşie şi piatră de Podeni a faţadei catedralei, astfel încât, de astăzi, schelele fiind demontate, toţi locuitorii municipiului Oradea şi cei care trec prin oraş au posibilitatea să admire faţada finisată a catedralei. Lucrările de placare continuă, în ritm susţinut, în părţile laterale ale sfântului lăcaş, în paralel cu cele de montare a jgheaburilor şi a burlanelor pentru apa pluvială.