Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Ziua Marii Uniri serbată în Piața Unirii din Oradea Mare

Ziua Marii Uniri serbată în Piața Unirii din Oradea Mare

După ziua cea binecuvântată și providențială a prăznuirii celui Întâi-chemat la ucenicia apostolică, Sfântul Apostol Andrei, Ocrotitorul României, și anul acesta, data de 1 Decembrie a avut un ecou cu totul deosebit în inimile românilor de pe malurile orădene ale Crișului Repede, Ziua Națională a României fiind serbată în Piața Unirii din centrul orașului Oradea, în fața statuii ecvestre a Regelui Ferdinand I Întregitorul, în apropierea istoricei Biserici cu Lună, vechea Catedrală a municipiului.

După ce au fost întâmpinate oficialitățile județene și locale și după intonarea în fanfară a Imnului de stat al României, a urmat slujba de Te Deum oficiată de Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, care a adresat în înaltul Cerului îndătinata rugăciune doxologică, mulțumind lui Dumnezeu alături de cele mai bine de trei mii de suflete prezente la manifestare pentru binefacerile revărsate asupra neamului românesc și cerând pe mai departe binecuvântarea cerească asupra noastră și asupra urmașilor noștri. Au urmat apoi îndătinatele alocuțiuni festive ale oficialităților civile, la care s-a adăugat momentul reflexiv al evocării evenimentului istoric de la 1 Decembrie 1918 de către distinsul istoric Radu Romînașu.

Evenimentul festiv din centrul orașului Oradea s-a încheiat cu un moment artistic susținut de interpreta de muzică populară Anamaria Turc Gal și cu ceremonia solemnă de depunere a coroanelor la baza statuii Regelui Întregitor.