Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Ziua Veteranilor de Război la Oradea

Ziua Veteranilor de Război la Oradea

Sâmbătă, 29 aprilie 2023,  Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a participat la ceremonia militară organizată cu prilejul serbării Zilei Veteranilor de Război, în Cimitirul Municipal „Rulikowski” din Oradea, la Monumentul eroilor români căzuți în al Doilea Război Mondial, unde a oficiat slujba de pomenire a tuturor eroilor și ostașilor români, din toate timpurile și locurile, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești.

Îndată după săvârșirea slujbei de mijlocire a iertării și mântuirii sufletelor eroilor mutați în veșnicia lui Dumnezeu, au urmat cuvântări și reflecții referitoare la prețuirea și admirația cu care noi, cei de astăzi, suntem datori și trebuie să le cultivăm pentru cei care și-au vărsat propriul sânge pentru ca noi, urmașii lor, să avem privilegiul binecuvântat de a trăi în pace și libertate, pe pământurile, în credința, cultura și tradiția moșilor și strămoșilor noștri.

La sfârșit, a avut loc festivitatea depunerii de coroane și jerbe de flori la Monumentul eroilor români căzuți în al Doilea Război Mondial, culminând cu defilarea detașamentului de onoare.